Posłuchaj

Jak zacząć rozmowę?

Odp.:

To, jak zaczynamy rozmowę w ramach Pierwszej Pomocy dla Zdrowia Psychicznego, zależy od sytuacji i od tego, czy znamy osobę, której zachowanie zwróciło naszą uwagę. Jeśli to ktoś obcy, warto się przedstawić (podać imię).

Można zapytać np.: „Jak się czujesz? Czy chcesz porozmawiać?”, „Czy mogę ci jakoś pomóc?” albo stwierdzić: „Hej, mam wrażenie, że potrzebujesz pogadać. Coś się stało?”, „Widzę, że drżysz. Chodź, poszukamy cieplejszego miejsca i porozmawiamy, dobrze?”.

Jeśli to obca osoba i mamy wrażenie, że jest bardzo zaabsorbowana swoimi myślami, można zadać praktyczne pytanie, o godzinę, drogę, numer autobusu, najbliższy sklep, a dopiero potem przejść do pytań, które pozwolą dowiedzieć się więcej o sytuacji.

Do osoby, którą znamy i obserwujemy w jej zachowaniu coś niepokojącego, można powiedzieć np.: „Słuchaj, może się mylę, ale mam wrażenie, że przeżywasz coś trudnego. Powiedz mi, proszę, jak się masz”, „Widzę, że od jakiegoś czasu nie chodzisz na treningi. Rzadko się uśmiechasz. Powiesz, co się dzieje?”. Takie pytania powinny brzmieć jak przejaw troski i zaciekawienia, a nie zarzut albo atak. 

pytania jak zaczac rozmowe