8 rzeczy, które można powiedzieć
Słowa mają ogromną moc – zwłaszcza w chwilach, gdy ktoś czuje się przytłoczony, samotny albo zagubiony. Czasami wystarczy jedno zdanie, by druga osoba poczuła się mniej samotna, mniej winna, bardziej zaopiekowana. Jeśli nie wiesz, co powiedzieć komuś, kto jest w kryzysie, poniżej znajdziesz kilka prostych propozycji.
To krótkie, wspierające zdania, których skuteczność w obniżaniu napięcia i budowaniu poczucia bezpieczeństwa została potwierdzona badaniami psychologicznymi.
Pamiętaj jednak, że nie zawsze musisz mieć przestrzeń, by wypowiedzieć każde z tych zdań. Jednego dnia coś może być z tobą w pełni zgodne, a innego – już niekoniecznie. I to też jest w porządku. Najważniejsze, by twoje wsparcie było szczere, nawet jeśli przybiera najprostsze formy – czasem to sama obecność i milczenie znaczą najwięcej.

1. Jestem tutaj dla ciebie
Dlaczego to działa?
Wyraża obecność i wsparcie, co pomaga zmniejszyć poczucie osamotnienia. Badania pokazują, że poczucie wsparcia społecznego jest kluczowe w redukcji stresu i poprawie stanu psychicznego (Cohen & Wills, 1985).

2. Wiem, że teraz może być trudno, ale to minie
Dlaczego to działa?
Ta fraza przypomina, że trudne chwile są tymczasowe, co może pomóc w złapaniu perspektywy i złagodzeniu lęku. Normalizowanie trudnych emocji pomaga osobie poczuć się mniej przytłoczoną (Hayes et al., 2006).


3. Twoje uczucia są ważne. To, co czujesz, jest całkowicie w porządku
Dlaczego to działa?
Potwierdza emocje osoby i zapobiega ich bagatelizowaniu, co jest istotne, ponieważ ludzie w kryzysie często czują, że ich uczucia są nieuzasadnione. Walidacja emocji zmniejsza intensywność negatywnych uczuć (Linehan, 1993).
4. Czego teraz najbardziej potrzebujesz?
Dlaczego to działa?
Zadając to pytanie, dajesz osobie możliwość wyrażenia swoich potrzeb i poczucie kontroli nad sytuacją. To pytanie również pokazuje, że jej potrzeby są ważne, co wspiera poczucie wartości (Rogers, 1957).

5. Oddychaj ze mną. Spróbujmy razem wziąć głęboki oddech
Dlaczego to działa?
Proste wezwanie do wspólnego oddychania nie tylko działa uspokajająco, ale także pomaga skupić osobę na chwili obecnej. Wspólne oddychanie może działać jako szybkie ćwiczenie redukujące stres (Jerath et al., 2015).
6. Nie musisz teraz tego rozwiązywać. Możemy zająć się tym krok po kroku
Dlaczego to działa?
To wyrażenie pomaga osobie skupić się na „tu i teraz”, zamiast martwić się całą sytuacją, która może wydawać się przytłaczająca. Pozwala też odłożyć presję na później i skoncentrować się na małych, wykonalnych krokach (Beck, 2011).

7. Nie jesteś w tym sam. Razem przez to przejdziemy
Dlaczego to działa?
Zapewnia o wspólnocie i wsparciu, co może znacząco poprawić samopoczucie i zmniejszyć poczucie osamotnienia. Jest to także sposób na podtrzymanie motywacji do przetrwania trudnych chwil (Cohen & Wills, 1985).

8. Dziękuję, że o tym mówisz
Dlaczego to działa?
Docenienie odwagi, jaką ktoś wykazuje, mówiąc o swoich problemach, wzmacnia pozytywne zachowanie i może pomóc w dalszym otwieraniu się na wsparcie. To również wzmacnia poczucie własnej wartości (Linehan, 1993).
