Połącz

Jak zaproponować osobie w kryzysie pomoc specjalistów?

Odp.:
highlight

Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, przede wszystkim sięgnij po wsparcie zaufanej dorosłej osoby (rodzica, nauczyciela, znajomego), która przejmie od ciebie odpowiedzialność za osobę, która wymaga pomocy.

„Słuchaj, chcę ci pomóc i jestem z tobą. Ale wiem, że tu potrzeba wsparcia kogoś dorosłego. Zadzwonię teraz do mojej mamy. Ona coś wymyśli”. Albo: „Sądzę, że najlepiej będzie, jak teraz pójdziemy do psychologa szkolnego, co Ty na to? Będę przy tobie!”.

Dorosły, który udziela Pierwszej Pomocy dla Zdrowia Psychicznego, powinien dopasować propozycje do sytuacji. Np. zaproponować pomoc w znalezieniu psychologa, lekarza, interwenta kryzysowego (listę miejsc oferujących bezpłatną pomoc można znaleźć np. na stronie zwjr.pl). Może także podać numery telefonu zaufania (116 111 lub 800 12 12 12 dla dzieci i młodzieży, 116 123 lub 800 70 22 22 dla dorosłych). Informacje najlepiej zapisać (na kartce, w telefonie). Warto przedstawić zalety skorzystania z pomocy, powiedzieć, że to jest bezpieczne, że może dać ulgę, że specjalistów obowiązują zasady poufności.

numery alarmowe